A sikeres angol írás eszközei

Hogyan lehet jól angolul írni? Milyen szempontokat érdemes mindenképpen figyelembe venni, amikor angolul fogalmazol?

Először is az angol mondatszerkezet meglehetősen más mint a magyar, ezért mindenképpen rugaszkodj el a magyar gondolkodástól! Ha magyarul gondolod ki, hogy mit írj, akkor magyaros lesz az írásod. Ennél borzasztóbb dolog pedig nincs is. Legalábbis az olvasó számára.

Ne feledd, hogy egy dolog az, hogy te nagyon jól tudod, hogy mi van a fejedben és mit akarsz mondani, de ezt az olvasódnak is meg kell értenie! A mondanivalód tagolásának megvannak a megfelelő eszközei, használd őket bátran amikor angolul írsz! Szóval, ne felejtsd, gondolkodj az olvasóid fejével is, vagy inkább próbáld átvenni az olvasó nézőpontját. Az ő számára egy ismeretlen dologgal kell megismerkedni és ez akkor fog simán menni, ha az író (azaz Te), tisztán, egyértelműen és összefüggően tálalja elé a dolgokat.

Mik a sikeres angol írás eszközei?

  1. Megfelelő tagolás. Legyen az írásodnak bevezető része, ami azt jelenti, hogy rávezeted, bemelegíted az olvasódat. Mire a lényeg következik, már lesz valami elképzelése az egészről. Az előbb már említettem, hogy vezetned kell az olvasód figyelmét.
  2. Miután felvezetted, hogy miről fog olvasni, jöhet a lényeg. Írni sokféle témában lehet. Lehet akár üzleti levél, akár egy kellemes eseményről való beszámoló, mindenképpen tagoltan érdemes elmesélni a dolgokat. Ne csapongj össze-vissza! Legyen egy előre megtervezett menete a mondanivalódnak. Kösd össze a mondatokat és az egységeket logikailag. Logikailag olyasmire gondolj, hogyan tudod azt kifejezni, hogy további információt közölsz az adott témával kapcsolatban, ellentétes dolgot fejezel ki, magyarázatot adsz valamire, satöbbi. Minden egyes bekezdést is tagolhatsz. A bekezdéseknek is lehet bevezető mondata, fő tartalma és egy úgymond lezáró része. Erre elsősorban akkor van szükség, ha hosszabb fogalmazást vagy esszét írsz.
  3. Egy jól megfogalmazott és megfelelően szerkesztett lezárás. Enélkül lehet, hogy összecsapottnak tűnik az írásod. Főleg esszéírásnál fontos a lezárás.
  4. Érdekes és színes fogalmazás. Bár nem mindenki született író vénával, de azért lehet tenni azért, hogy érdekfeszítőbb legyen a stílusod. Angol írásnál és fogalmazásnál nagyszerűen lehet mellékneveket és nyomatokésító szavakat használni. Például ahelyett, hogy azt írod, hogy The new students had a good day at school. írhatod, hogy The new and bit shy students had an absolutely marvellous first day. Jobban hangzik ugyebár?
  5. Ne bonyolítsd túl a mondatszerkezetet! Az alany és az állítmány (ige) lehetőleg álljon egymáshoz a legközelebb. Magyarban lehet messzire helyezni őket egymástól, de az angolban nehezen érthetővé válik ilyenkor a mondat. Például: Jack megjavította az autót és közben elment sétálni a gyerekekkel a felesége. (... went for a walk with the kids the wife - na ez így nagyon nem jó az angolban!) Jack fixed the car, while Emily went for a walk with the kids. Itt az alany és állítmány mindkét tagmondatban egymás mellett van. A kifejezéseket és az alárendelt mellékmondatokat ahhoz a szóhoz próbáld meg a legközelebb elhelyezni, amelyikre utalnak. Timothy tried to collect the pieces of metal that got scattered in the explosion with a huge magnet. Az óriási mágnest Timothy használta, nem a robbanáshoz tartozik, ezért így jobb és érthetőbb a mondat: With a huge magnet, Timothy tried to collect the pieces of metal that got shattered in the explosion.
  6. Legyél tisztában az adott angol írás feladat stílusjegyeivel! Azaz, ha panaszlevelet írsz, akkor használd az arra jellemző tipikus kifejezéseket. Ha újságcikket írsz, vagy esszét, azoknak is megvan a saját stílusuk.

 

Röviden és tömören összefoglalom, hogy mikre figyelj oda, amikor angolul írsz:

  • mondatszerkezet
  • szórend, alany/ige/tárgy egyeztetése
  • megfelelő igeidő használata
  • megfelelő stílus
  • megfelelő szerkezeti tagolás
  • mondatrészek, szakaszok logikai összekötése (az olvasó figyelmének vezetésére)
  • az adott írásra jellemző kifejezések használata

 

 

 

Vissza a bloglistához